Ziya Gökalp Kürt müydü?

5 10 2006

Sitenin ilk sorusunu bir arkadaşım gönderdi. Ünlü Türk Milliyetçisi Ziya Gökalp’ın etnik kökeni ile ilgili. Türkiye tarihi üzerine önemli ve kabul gören iki kitaptan aşağıdaki alıntılarla bu soruyu cevaplamak mümkün:

İkinci meşrutiyet dönemindeki bu düşünce akımları gözden geçirilirken dikkat çekici olan nokta tartışmalara iştirak etmiş önemli çoğu düşünür ve yazarın, tıpkı ITC’nin etnikl bakımdan karma olan Makedonya bölgesinden çıkmış olması gibi, çevre bölgelerden ya da karma bölgelerden gelmiş olmalarıdır. Rus İmparatorluğunun Türki bölgelerinden gelenerin (Akçura, Ağaoğlu, Hüseyinzade, milliyetçi şair Mehmet Emin) yanı sıra, en ateşli Türk milliyetçilerinden Tekin Alp, Serez’li bir Museviydi, Batıcı Abdullah Cevdet Arapkir’li bir Kürt’tü, Diyarbakırlı Ziya Gökalp yarı Kürt’tü ve Said Nursi Bitlis’li bir Kürt’tü. Öyle anlaşılıyor ki, bu bölgelerde İmparatorluğun mülti-etnik [çok uluslu] niteliği ile doğrudan karşılaşmış olmaları, bu kişileri Osmanlı toplumunun temel sorunları hakkında daha yoğun şekilde bilinçlendirmiştir.

Mehmet Ziya ‘Gök Alp’ (1876-1924). Diyarbakırda doğdu… ITC devriminden sonra orada bir ITC şubesi kurdu. Selanik’e giderek merkez komıtesi üyeliğine atandı ve Genç Kalemler dergisinde yazmaya başladı. İstanbul üniversitesi’nde felsefe dersleri verdi. Türk Ocakları hareketine aktif olarak katıldı. Durkheimcı sosyolojiyi ülkeye tanıttı ve II: Meşrutiyet’ten sonra Türk Milliyetçiliğinin ideologu olarak sivrildi. I: dünya Savaşı’ndan sonra Malta’ya sürüldü. Diyarbakır ve Ankara’da Anadolu hareketi için çalıştı. 1923’te milletvekili seçildi.

Kaynak: Turkey, A Modern Hıstory. Erik Jan Zürcher. I.B. Tauris. 2004. pp. 132
Çevirisi: İletişim Yayınları: Modernleşen Türkiyenin Tarihi. 1993. pp. 192-193

Abdülhamit’in tahtaya çıktığı ilk yılında Diyarbakır’da doğan Gökalp Türk-Kürt kökenli halkın karışık yaşadığı bir bölgede büyüdü, iki dili de konuşabiliyordu ama erken yaşlarda Türklük kimliğini öne çıkarmış ve ırk ve milliyetçi kültür konularına özel bir ilgi geliştirmişti…

Kaynak: History of the Ottoman Empire and Modern Turkey. volume II – Reform, Revolution, and Republic – The Rise of Modern Turkey 1808-1975.
Stanford J. Shaw & Ezel Kural Shaw
Cambridge University Press 1977 pp. 301
[ceviri bana ait. ]

Asıl önemli olan soru ama Ziya Gökalp’ın etnik kökeni neden önemli? Benim açıklamam şöyle: Basit bir tarih anlayışında olan insanlar herşeyin temel mantik çizgileri içinde kalmasını isterler. Böylece tarih daha kolay bir slogan haline dönüştürülebilir. Böyle bir tarihte bir Türk ideoloğunun yarı kürt olması istenmeyen bir pürüzdür çünkü bu pürüz açıklama ister ve bu açıklama da sonunda Türkçülük, milliyetçilik gibi kavramların nasıl çatışmalı ve farklı ortamlarda ortaya çıktığını gösterme riski taşır. Burada bariz bir “herşey göründüğü gibi değildir” iması vardır ki o da insanı istenmeyen soruları sormaya itebilir.

Reklamlar

İşlemler

Bilgi

92 responses

11 08 2009
ersin

önemli olan onun türk veya kürd olması değil faşist söylemleriyle milliyetçi camiayı şaha kaldırmasıydı…daha sonra aklı başına geldi kürt türk kardeşliğinden bahsetmeye başladı ama ok yaydan çıkmıştı artık…çünkü o da bir kürttü..bunu şöyle destekleyebilirim çünkü diyarbakırlı hiç bir kimse türk olmaz…tabi diyarbakır yerlisi olursa…saygılar…….türk ve kürt kardeşliği anısına

18 06 2012
aq

Türk olmak faşistlik midir ? Dünya ne faşistler gördü çocuk, sen daha faşist görmemişsin. Faşistler genelde bulundukları toplumları toyekün değiştirmeye sömürmeye çalışırlar , Oysa türkiyede pkk lılar bile meclise girebiliyorlar. Her ne kadar insan kılığına bürünseler de değiller. Bu ülkenin tarih ve kültürünü çarpıtmaya çalışıyorlar. Bunlar bilinçsiz yapılan şeyler mi ? Bırakın biz bu faşistliği yaparken ölelim , dünya bizim kadar güzel faşist görmüş olamaz.

22 08 2013
Hasan Kamil

Biz hiçbir zaman kardeş değiliz ancak arkadaş oluruz

31 10 2014
yav he he

ignorance is happiness

5 06 2015
diyarbakırlı türk.

Ben Diyarbakırlı bir Türküm.
biz doğulu Türkler asla Kürtleri inkar etmedik..
onlar bizim kirvemiz oldu,akrabamız oldu….
binlerce yıl Ermeni,Kürt,Türk orada birlikte yaşadık…
Diyarbakırın yerlisi Kürtlerde artık Diyarbakırda kalmadı..
Diyarbakırlı YERLİ KÜRTLERDE Türk ve Ermeniler gibi asil insanlardı…
şimdiki kürtler gibi faşist değillerdi..

sağdan soldan Diyarbakır a gelip yerleşen faşit Kürtler şimdi gelmiş bizi inkar ediyorlar..
Zamanında sizleri bazı faşist devlet yöneticileri inkar ederken biz sizinle orada aynı toprağı paylaştık KARDEŞÇE…
inkar edilen KürTler şimdi gelmiş bizi inkar ediyorlar…
Şimdi bu yaptığınız ağzınızdan düşürmediğiniz FAŞİSTLİK DEĞİL Mİ?

ZİYA GÖKALP in torunları şimdi sağdır ve kürt olmadıklarını dile getirirler.
ziya gökalpin baba tarafından soyu Diyarbakır’ın bir Türk ilçesi olan çüngüş ilçesinin ALYOS (YENİ ADI MALKAYA)ve çermik ilçesinin BAŞARI adlı türkmen köyünde devam etmektedir…

ziyagökalp in soyunun dayandığı çüngüş ilçesinde ilk kez son belediye seçimlerinde BDP aday gösterebildi ve sonuncu parti oldu…

DİYARBAKIR ŞUAN KÜRTLEŞMİŞ BİR ŞEHİRDİR ….İNKAR ETMİYORUZ…

AMA DİYARBAKIR RUM VE ERMENİLERİN YAŞADIĞI BİR BİZANS ŞEHRİYDİ .SONRA TÜRK ŞEHRİ OLDU VE SUAN TÜRKLERİN AZINLIKTA OLDUĞU BİR KÜRT ŞEHRİDİR….

DİYARBAKIR TARİHSEL KÜRT BÖLGESİ DEĞİLDİR….

cahit sıtkı tarancı,ziya gökalp,orhan asena,süleyman nazif,nesimi bunlar diyarbakırlı türk kökenli edebiyatci ve aydınlardır..

erganilli aziz yıldırım ve şarkıcı emrahta türk kökenli diyarbakırlılara birer örnektir…

”bu topraklarda türkten başka hiçbir unsuru tanımıyoruz” diyen ismet inönüyü bile kürt yaptınız…babası doğulu türkmen bir aileden gelir…BABASININ KÜRÜMOĞULLARI halen yaşamakta ve kendilerine türk demektelerdir….

kürtler aşağılık kompleksi içerisinde kendilerine KÜRT TARİHSEL KİŞİLİKLER VE KAHRAMANLAR YARATMAKTADIRLAR..

KENDİNİZE BAŞKENT ÇABASINDASINIZ BİLİYORUZ…AMA KOMİK DURUMA DÜŞMEYİN…DİYARBAKIRA TÜRKLERDE ,KÜRTLERDE SONRADAN YERLEŞMİŞTİR…

DİYARBAKIR SURLARINI BİZANSLILAR YAPMIŞTIR…
DİYARBAKIR MİMARİSİNDE BİZANS VE TÜRKLERİNİN ESERLERİ VARDIR..

KÜRTLER ŞEHİR HAYATINA GEÇMELERİ SON ZAMANLARDA OLMUŞTR….KÜRTLER KENT HAYATI YAŞAMADIKLARI İÇİN..KENT HAYATININ EN ÖNEMLİ UNSURU OLAN MİMARİYEDE SAHİP DEĞİLDİR…

SANAT TARİHİNDE ” KÜRT MİMARİSİ”DİYE BİR MİMARİ YOKTUR…

DOĞU ANADOLUDAKİ SANAT ESERLERİ..BİZANS (RUM,ERMENİ)VE TÜRKLERE AİTTİR.

23 06 2015
turkoglu

google gir kürdistan gemisi yaz bakim karşına ne çıkacak gördün mü
hah işte o gemi kıçına girsin emi yalancı paçavracı seni aşağılık mahlukat seni

19 08 2009
Alperen

Ersin isimli yorumcuya acıyarak bakıyorum. Ve Ziya Gökalp’in şu dizelerini paylaşmak istiyorum:

BANA TÜRK DEĞİL DİYENE
Ben Türk’üm diyorsun, sen Türk değilsin!
İslâm’ım diyorsun, değilsin İslâm!
Ben, ne ırkım için senden vesika,
Ne de dinim için istedim ilam…

Türklüğe çalıştım sırf zevkim için,
Ummadım bu işten asla mükâfat!
Bu yüzden bin türlü felâket çektim,
Hiçbir an esefle demedim: Heyhât…

Hatta ben olsaydım: Kürt, Arap, Çerkes,
İlk gayem olurdu Türk milliyeti!
Çünkü Türk kuvvetli olursa mutlak
Kurtarır her İslâm olan milleti…

Türk olsam, olmasam ben Türk dostuyum,
Türk olsan, olmasan sen Türk düşmanı!
Çünkü benim gayem Türk’ü yaşatmak,
Seninki öldürmek her yaşatanı…

Türklük hem mefkürem, hem de kanımdır;
Sırtımdan alınmaz, çünkü kürk değil!
Türklük hâdimine Türk değil diyen,
Soyca Türk olsa da, piçtir, Türk değil!
Ziya Gökalp

4 09 2009
adıyamnlı türk

heyt be diyarbakır bingöl muş mardin türk tü şimdi maalesef burayı işgal ettiler kürtleştirdiler türkleri egemen oldular ziya gökalp halis bir türktü inanıyorum çünkü bende adıyamanlıyım ama türküm

23 10 2009
gercek adiyamanli

git lan isine kirro bende adiyamanliyim turkum,senin gibi kac tane turk var..git say.ayrica nufusunun yuzde doksani kurt olan bir yerde baska milletlerden insanlar varsa onlarada pic denir.kurtluk kurdistanin ruhudur.

25 12 2010
merve

kurdistanı yıkarlar basına. ittt

8 05 2011
ŞİWAN

Merve ‘İT’ demekle kendi ÜLKÜCÜ İT’lerinizlermi karıştırdınız ADIYAMANLIYI. CEVABIM ŞU DİZEDEDİR.

Gelecek bir gün Arap Fars Türk
Kürdistan’a pasaportla girecek.

Kimi kandırıyorsunuz.Ortadoğudaki 40 Milyonluk Kürt Halkı’nı asimile etmeye çalıştınız olmadı.Öldürmeye çalıştınız olmadı.Yok etmeye çalıştınız olmadı.Sonunda göreceksin 10 yıla kalmaz dizlerde yazdığım olacak!!!

18 06 2012
aq

Adı yaman 😀 kürtçe ne demek ? Adamlar aç yahu gözlerini kan bürümüş , saldırganlaşmışlar. 1. Dünya savaşında büyük bir kıyıma uğradık , neler olabileceğini biliyoruz , bu millete düşman bir çok insan siz soysuzlar sadece onların birer uzantısısınız . Kullandıktan sonra sizi de ermeniler bir kenara attıkları gibi atarlar . Hristiyan olursunuz , müslüman değil, hain olursunuz , insan değil!!! Kürtleri temsil etmiyorsunuz!!!

18 06 2012
aq

kürtler anadolunun yerli halkı falan değildir. kürtlerin anavatanı zağros dağları ile mezoğotamya arasında kalan dağlık bölgedir. doğu anadolu 16.yy a kadar “turkomania” yani türkmen ülkesi olarak adlandırıldı. 16.yy da şii-sünni geriliminde osmanlı-sünni baskısıyla şii türkmenler azerbaycan ve kuzey iran’a göç ettiler. boşalan bölgeye ise kürtler ve ermeniler doluşmaya başladı. bu tarihten öncesine kadar anadolu da tek bir kürt dahi yaşamıyordu. kürtler mezopotamyalıdır, anadolulu değil.
5000 yıl meselesine gelince, madem 5000 yıllık tarihleri olduğunu ve binlerce yıldır mezopotamya da uygarlık kurduklarını iddia ediyorlar. bize tek bir kürtçe metin göstersinler binlerce yıldan geriye kalan, tek bir anıt, tek bir eser göstersinler. göçebe diye aşağıladıkları türkler bile orhun yazıtları gibi muhteşem bir edebi eser bırakmışlardır asya’da. hani kürtler medeni, yerleşik, binlerce yıllık kültürlü insanlar ya, nerede bunların eserleri? onu geçtim bana sağlam kanıtlarla bir tane kürt devleti gösterin tarihte? mervaniler demeyin çünkü mervaniler selçukluların hakimiyetinde bulunan zavallı bir kürt aşiretiydi, devlet falan değildi. Biz irridentalist deyince anlamıyorlar. 40 milyon 500 milyon olsun lafım yok ama bu ülke kurulurken kürt nüfusu 2 milyon altındaydı ve siz varlığınızı sayı çokluğuna dayandırarak bir şeyler elde etmek beklentisi içerisindesiniz , yazık , ermeniler de sizin gibi düşünüp eyleme geçirmeye çalıştılar. Sonuç hiç kimse için iyi olmadı.

3 11 2012
cellad

şiwan bu cevap sana bugun itlerle kurtları ayıramayan yarın anasıyla bacısını ayıramaz ayrıyetten senın kurdıstan hayalın kı buna hayal bıle denılemez olmayacak nalayın bunları ve tekrar soyluyorum kurt asıldır tıpkı turkler gıbı ama it uyuzdur sen ve senıın gıbıler gıbi,

22 08 2013
Hasan Kamil

Bende dbakırlı türküm… saygıyla selamlıyorum seni soydaşım benim

10 11 2009
insan

arkadaşalr türklük orta asyadan beri ırksal bir kabram değildir. kürtler ve türkler yaşayış, töre, gelenek görenek, hayvancılık, aşiret sistemi, göçebelik vb. pekçok unsurunda gösterdiği gibi aynı kökenden gelirler ve bizanslılardan bu toprakları kanları pahasına alıp vatan yapmışlardır.
hepimizin bu toprağın insanıyız ama elin avrupalısı gelip bizi birbirimize düşman etmeyi başaracak mı? tabiki de hayır!!! çünkü bu millet oynanan oyunun farkındadır. yüzde otuzu kürt kökenli olan bir millette bölücülüğe destek yüzde 6 civarıdır. Allah’ın izniyle tekrar büyük millet olacağız çünkü yabancıların tek korkuları bu barış bu ülkenin gelişmesi demektir. saygılarımı sunarım. (diyarbekirli mustafa)

17 09 2011
zombidi

eyvallah

2 01 2012
ahmet

adamın köküsün mustafa helalllll

30 01 2013
Feyim

Eyvallah!

20 06 2013
serkan

Umarım bizi bölmeye çalışanlar bölük pörçük olurlar da bir daha bize dil uzatamazlar…

31 10 2014
yav he he

Değil mi birlikte. Alparslan’ın ordusunda ki kürtlere bin selam olsun! ah be sultan selim keşke ümmetçi olmasaydın

23 06 2015
turkoglu

uleen teneke zırvası kutu bozuntusu hele git bi götünü yıka.yıkamasını biliyorsan tabi.2 besmele çek tabiki cünüp değilsin.keşke selahhaddin eyyübi ümmetçi olmasaydı demek istedin galiba.şimdi sana bi tavsiyem google gir kürdistan gemisi yaz.yazdın mı ulen hah işte o senin götüne girsin

10 11 2009
sevim

KÜRT DİYE BİR IRK YOK HEPİMİZ TÜRKÜZ…

8 03 2011
hulusi

Türk diye de birşey yok 🙂 yahu çocukmusunuz siz o yok bu kart kurt cart curt dediler dedelerin amcaların falanın filanın var ulan taş gibi bir halk var ortada artık sindirin.Varolanı yok sayarak korku paranoyası oluşturmaktan vazgeçin var bu halk kürdüm elhamdülillah.Seviyorum bu ülkeyi bölmekte istemiyorum bölenede karşıyım.Sizde işin tadını kaçırmayın var işte bu halk orrayt 🙂

20 07 2012
kardeşlik

hemfikirim seninle

13 07 2011
sevimekoyankrt

kürtler yok diyorsan o zaman tüm kürtler sana dayasin

22 11 2009
hasan

diyarbakırda kürtlerden baska kimse yok diyen arkadasa sözüm evliya çelebiyi okusun oraya kürtler sonra yerleşmişlerdir (bingöl bitlis muş diyarbakır buralar öz be öz türkmenlerin yerleştiği yerlerdir.) evliya çelebi der ki 16 yy. da (diyarbakırdaki) buralardaki türkmen aşiretlerini saysak bir kitap olur. son bir şey daha söylemek istiyorum
abdullah öcalan ( Yani artin agopyan) annesi türkmen babası suriye ermenisidir ya ahmet türk (onuda siz arastırın) ne demeye calisiyorum kürt olmayanların kürt milliyetçiliği insanı dusunduruyor??

31 12 2010
fevzi bulgan

apo denen kişi hiç sevmediğmi belirterek bilmenizi isterimki
apo un ermeniliği ve artin agopyan oluşu türk ırkçılarının delilsiz nesnetsiz uydurmasıdır,siz en iyisi öncelikle safkan zannettiğiniz liderlerinizin soyunu sopunu araştırın.mesela ziya gökalp kürt tekin alp mohiz kohen yahudi vs….

8 03 2011
hulusi

Hasancım güzel kardeşim iyi güzel birkaç şey okumuşsun saygı duyarım.Lakin şunu her tarihçi bilir ki kürtler türklerden önce yerleştiler anadoluya.Diyarbakırda elbette ki çok farklı etnik kökenden olan insanlarımız yaşıyor.Rumeli’den vs topraklardan savaş vb sebeplerden dolayı yerleştirilmiş çok çeşitli halklar oldu.Bilmeyenin bilgisizliğidir.Sözüm yok ama bu dediğin şeyin mümkün olması imkansız ötesidir.O kadar çok farklı kökenden insanlar var ki artık yekpare bir türklük ve yekpare bir kürtlükten vs kökenlerden bahsedemeyiz.Bırakalım artık şu kürttü bu türktü çocuklarımıza daha iyi bir ülke bırakmak için milliyetçilik yerine güzel bir ülke bırakmaya çalışalım.

8 05 2011
ŞİWAN

aynen Hulusiye katılıyorum.

22 08 2013
Hasan Kamil

İşte beyin fakiri kürtler bunu kabul etmedi aslında yeni oluşum türk milleti kavramı buydu zaten. Arnavultlar reddetmedi boşnaklar etmedi orta asyalılar etmedi azeriler etmedi çerkesler etmedi lazlar etmedi bir şu ayak takımı kürtler itiraz etti ve bu duruma soktu onunda kökeninde birilerinde kürtlerin lideri olup bunun getirilerini kullanma arzusu vardı

8 05 2011
ŞİWAN

Arkadaş 1000 yıl önce Diyarbakır’da 1 tane TÜRK yoktu.Bunu Murat Bardakçı söylüyor.Ben değil.Oysa KÜRTLER ezelden beridir Mezopotamya gölgesinde yaşamaktadırlar.Diyarbakır da Türklerden önce Kürtler vardı.Hiç mi tarih bilgin yok.Ayrıca Ahmet TÜRK ten bahsetmişsin.İsmet İnönü aslen Kürt tür.Ziya gökalp Kürt olduğunu öğrendiği için kafasına sıktı.(Hani o kadar Türk milliyetçiliği yapıyordu ya) daha sayimmi.böyle binlerce örnek var.
Kısacası Milliyetçiliğin kimseye faydası yok.Anadoluda nice TÜRKLER Kürtleşmiş(Doğu ve güneydoğudaki türkmen aşiretleri) ve (Alevilerin çoğu zazaca konuşur ana dilleri zazaca dır.) VE Nice Kürtler de Türkleşmişdir.

30 06 2011
Katılıyorum

Kesinlikle Diyarbakır daha önceden de Kürtlere aitti.Oradaki mimariyi surları Türkler mi yaptı

3 11 2012
cellad

senın derdın burada ne bılmem amaa sunu sana soyleyebılırım kı ben kurtlere karşı deil snn gıbı bolücü piçlere uyuz oluyorum bnımde aaslım kurt agrılıyım sizin gıbı pis herıflere yuzunden bızımde adımız cıkıyorr ziya gokalpdedıgın adam kurttu ama yurıdada yazdıgı şiirde de bellı edıyor kı ben turk yandasıyım dıyor türk sevdalısıyım dıyor ama senın gıbı kus beyınlıler kurtdıstan da kurdıstan dıyor
sna ne yapıyollar lan turkiyede sen ve senın gıbıler bu kafayla devam eddıkce bizi dışlıyolar kotü muamele yapıyolar dıye cok dersın daga cıkıyosun da ne oluyo lan at kafası kürtleri asimile etıler dıyosun aq bnde kurdum neyım asımıle olmus yada beynın mkı yok nıe asımıle oluyosun ısıne gelmıs demmekı zamanıonda asımle olmak ha bu arada turkler bızden daha oonce bu toprklarda yasamıyo olabılır ama şuanda bu topraklar turkıye cumhuruyetının varmı bunun otesı sen ne kadar gotunu yırtarsan yırt ne mutlu turkum dıyene lan aslım kurt olabılır ama bn de turk yandasıyım sız o dagalra cıktıkca karşılıgını alacaksınız o daglarda kurtlar demıstım kurtla ıtı karıstırıyodun sen dagda kurt ve ıtın farkını anlarsın sen cık oraya da allah aqkıl fıkır ıhsan etsın san ve senın gıbılere ne dıyım …

12 01 2013
Arda

Bak Şiwan tamam 1000 yıl önce Diyarbakır Mardin civarı yani Güneydoğu ovasında Türk yoktu ama Kürtlerde 2-3000 yıldır orlarda yaşamıyordu(Hakkari hariç) Güneydoğu ovası İslam ordularınca 7. asrın ikinci yarısı ele geçirilmiş ve bölgeye yakın Araplar sonra Kürtler en son da Selçuklu ile birlikte Türkmenler gelmiş ve Selçukludan sonra da bölge de bir çok devlet ve beylik kurmuşlar ve Kürtler de bu devletlerin vesile olduğu barış ortamıyla daha kuzeye ve batıya dağılım göstermişler aşağıda 1025 yılına ait bir Bizans haritası var bugünBDP-PKK çizgisinin Kürdistan şehirleri diye kodladığı şehirlerden
Ağrı,Muş,Adıyaman,Bingöl,Bitlisin kuzeyi ve Vanın Çoğunluğunun Bizans hakimiyetinde olduğunu görürsün yani boş yere aşırılık yapma
ayrıca Ziya Gökalp ile ilgili meseleyi çarpıtma kendisi köylerinde ilk lisan olarak hep Türkçeyi kullandıklarını ve haliyle Türklük şuurunun ilk gençlikten itibaren ağır bastığını söyler intihar teşebbüsüyle alakalı söylediklerinse gerçekten komik iddaalar en azından halkının değerinin kendi gözünde ne olduğunu gösteriyor.

22 08 2013
Hasan Kamil

Cahil olmayın bir sefer mimari ve surlarda 1 tane kürt izi bulamazsınız çünkü 1800 lere kadar kürtler taşralarda ermenilerle tarım işleri yapan küçük kabilelerdi ancak sonradan gelişip büyüyüp şehirlere göçtüler. Buraların esas sahibi ermenilerdi şimdi ise türklerdir. ben de dbakırlıyım ve türküm zoruna gidenin götüne girsin…

23 06 2015
turkoglu

ulen şerefsiz pezevenk o taptığınız devlet bahçelinin annesi ermeni asıllı üstelik o olaylarda tecavüze uğramış bir ermeni dölü/torunudur.mehmet şandır oktay vural ve bir sürü sen git araştır öğrende gel teneke kutusu

15 02 2010
hasan

Arkadaşlar bilgisizliğimi bağışlayın.bir soru sorabilir miyim? biz bir soru sorduğumizda bizim sorumuza kim cevap veriyor? Arkadaşlardan biri mi? yoksa tarih alanında uzman biri mi? cevap verirseniz sevinirim.kusura bakmıyın yeni bu siteye geldiğim için acemiyim beğışlayın sadece öğrenmek için soruyorum.

30 05 2010
semih

Kürtleri ötekileştiren faşistlerin, ders aldıkları gökalpinde aslında bir kürt olduğunu bilmeleri gerek. İşte bu yüzden Kürt ve Türkün ayrı düşünülemeyeceğini, iki kardeşin ayrılamayacağını anlamaları lazım

12 01 2013
Arda

Kim kimi ötekileştirmiş ya arkadaşım. Ziya Gökalp Türkler güzel derken Kürtler pis mendebur dememiş ki aç oku yazdıklarını cevap vermek için tek argümanın kulaktan dolma bilgilerin olmasın

13 10 2010
YİĞİT KÜRŞAT

ARKADAŞLAR ASLINDA KÜRT VE TÜRK AYRI İKİ IRK DEĞİLDİR GİDİN BUNU BÜTÜN UZMANLARA SORUN SOY ARAŞTIRMASI YAPIN TÜRK ERKEKLERİNİN PERS KADINLARIYLA EVLENMESİ SONUCU OLUŞAN BİR KIRMA BOYDUR ASLINDA YAKIN TARİHE KADAR KÜRTLÜK DİYE BİR ŞEYDE YOKTU ZATEN ONLAR IN AYRI BİR DİLİDE YOKTU ZATEN KÜRTÇENİN OLUUŞUMUNA BAKARSINIZ FARSÇA ARAPÇA VE FRANSIZCADAN KELİMELER VARDIR.1800 Lİ YILLARDA FRANSA VE İNGİLTERE TARAFINDAN OLUŞTURULDU BU DİL 3 DİL KARIŞTIRILARAK VE DEĞİŞTİRİLEREK ÇAKMA BİR DİL OLUŞTURULDU ÇÜNKÜ İLERİDE BİR SORUN ÇIKARSA FRANSA NIN İŞGALİNDE BU AVANTAJ OLACAK BURADA KÜRTLERE BAĞIMSIZLIK GAZI VERİLECEK VE TÜRKİYE Yİ ZORA SOKACAKLARDI BU DA OLDU BU POLİTİKAYI DA ŞİMDİ FAŞİST ABD DESTEKLİYOR HER DÖNEMDE FARKLI MİHRAPLARIN ELİNDE OLAN BU SAÇMALIK ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİ DEĞİL TAM TERSİNE ESARET OYUNUDUR ORADAKİ 2 HALKI ESARET ALTINA ALMA OYUNUDUR SAYGILARIMLA…..

YİĞİT KÜRŞAT

8 03 2011
hulusi

İddialar sadece gerçek bilgiler değil söylentide kalır ancak.Ne demiş Ziya GÖKALP
Kürtleri sevmeyen bir türk varsa türk değildir.Türkleri sevmeyen bir kürt varsa oda kürt değildir.

12 01 2013
Arda

Yiğit arkadaşım aynı iddaayı bir de Türkler için söyleseler haysiyetin incinmez miydi?Kürtler vardır ve İrani bir dil yani Zazacaya, Farsçaya, Peştucaya yakın bir dil kullanırlar.Belli ki soyları da MÖ.8. ve daha sonraki asırlarda Kuzey Irak,Hakkari çevresi ve Batı İran civarlarına gelen Ari-İrani kabilelerden meydana gelmiş bir halk ne kadarı Perslerden ne kadarı Medlerden onun bilgisine haiz değilim ama şunu biliyorum ki çok şükür ezici çoğunluğu bu vatanı benimsemiş, sahiplenmiş insanlar BDPye giden oy oranı belli

13 10 2010
Ayhan

Bu anadolunun neredeyse tamami türktür.Türk göcleriyle dolmustur.

Kürtlere gelince: Ne kürt dili, nede kürt milleti vardir.

Kürtlerin kökü türktür.Bunu hem dil hazinesi,hemde dil yapisi göstermektedir.

Eski türk kelimleri kürceye nasil gecmis düsünüyorsunuz ?

Apa kelimesi eski türkcedir ve amca anlamina gelir bunun kürtcedeki karsiligida apo dur.

Sorulariniz olursa sorabilirsiniz.
Simdilik esenlikler

Bu bir desadüf degildir.Ayri kürtlerin dili yapisindan dolayi indo-german dil ailesine ait degildir ve altai-dil ailesine aittir.

Kürtlerin sözde diline baktigimizda cok türkce kelime bulacaksiniz.
8000 kelimeden olusan kürtcenin 3080 kelimesi türkcedir.

Millet uyanin artik.

Ayri bir kürt milleti ve dili yoktur.
Kürtler bir türk kavmi olarak uzun zaman önce diger türk boylarindan ayrilmis ve irani medeniyetin ve topluluklarin etkisi altindan kalmis ve degenere olmus bir türk kavmidir.

Bunu yakinda bütün dünya duyacak.

Kaldiki bu gün kendisine kürt diyenlerin 40% uzun yillar süren arastirmalar itibariyle türkmen soyludur fakat yozlasip asimile olmustur shii-türk ve sünni-türk catismalari esnasinda.

Bu topraklare türkler ilk defa 10.000 sene evvel geldi ve unutulmayacak ve red edilmeyecek yazili belgeler birakti, duvarlara taslara kazidi.Türkiyenin bircok bögesinde bunu görmek mümkündür.

Bu gün latin alfabesi dedigimiz yazinin aslinda türk oldugunu kendinizde görmeniz icin vikipediaya “türk boylarinin tamgalari “yazin ve tamga(damga)lara bakin ve karsilastirin.

Italyada türk tamgalariyla yazilmis bir tablet vardir ve bilim adamlari ve arkeologlar tarafindan bulunmustur.Bu batili cahillerin fakat türk tamgalarindan ve türk yazisindan haberi yoktur ve bu yüzden türklerden bahsetmezler.

Türk tamgalarini italyaya tasiyanlar etrüsklerdir.
Etrüskleri ise her yönleriyle dna’lariyla 98,2 % türktür ve türk yazisiyla yasmislardir.
Bu gün italyanlara o yüzden türk soylu denmekte.

Dünyaya türkler yaziyi ögretmistir.
Her tarafta izimiz var.

Kizildereliler bile düsünebiliyormusunuz kürtlerle eski türk kelimelerini kullaniyorlar.Bu nasil olur demeyin.Bunlarin kökü türktür.

Kizilderililer orta asyadan amerikaya bering sokagindan göc etmislerdir yaklasik 10.000 sene evvel.Daha sonra buz sokagi erimistir ve geri dönememislerdir.
Fakat bu gün bile 400 tane türkce kelime vardir dillerinde.
Kürtlerin ise 3080 tane kürtce kelime.Bunlarin bir kismi eski türkce ve bir kismi da anadolu türkcesinden olusmaktadir yani müslüman türkmenlerin anadoluya yerlesip konustugu türkce.

Allahim bize düsmani kahretmekte güc ve kuvvet ver
Dogrulari tüm dünyaya haykirmayi bizlere nasip eyle

Yakinda göreceksiniz evel allah

8 05 2011
ŞİWAN

Hepsi saçmalık kulaktan dolma sallama bilgiler.Bu hiçbir tarih lüteratüründe böyle birşey kesinlikle yoktur.Kürtlerden birçok kaynakda bahsedilir.
Kürtler diye araştır.ve gör.
SİZİN ZİHNİYETE KALSA HERKES TÜRKTÜR.

Hey Millet bu ve bunun gibiler yarın çıkıp ;
H.Z ADEM TÜRKTÜ deseler şaşırmayınız. :)))))))))))))))))))))))))))))

12 01 2013
Arda

Kılıçdaroğlu Türkmenim dedi diye demediğini bırakmadı Pervin Buldan. Ayrıca kart kurt teorilerini bu ülkede sadece askeri ve bürokratik güç dile getirdi akademik camia böyle teorilere yazılarında yer vermedi.Bu devletin günahı olmadığı anlamına gelmez ama İranda Türkleri yok sayma işine Prof. ünvanlı kişiler de ortak oldu ve Güney Azerbaycan’da bir çok Türkçe yazma eser Şah rejimi tarafından toplatılıp yok edildi.Şimdi bu tek parti Türkiyesi ve Şah rejimi İranındaki
kimlik baskısını BDP doğuda yaşayan Türkmen-Türk ve Zazalara kendisi yapmakta en somut delili Kılıçdaroğlu örneği

20 06 2013
serkan

Amerikalı yazar yazdı geçenlerde Aslında hepiniz Türk sünüz diye bir kitap al oku ve öğren

20 06 2013
serkan

Araştırırsan öğrenirsin Hz.Adem in dili Türkçe idi…

20 06 2013
serkan

helal derim sana…

13 10 2010
Ayhan

ne kürt kimligi ne kürt dili ne kürt kimligi ne kürt devleti ne kürt tarihi ne kürt yazisi vardir

kürt bir millet degildir bir milletin millet olabilmesi icin kendisini özel bir dili ve kültürü olmasi gerekir

bu kürtlerde mevcut degildir cünkü kürtler bir millet degildir
yukarida degindigim maddeleri anlamadiysaniz bir defa gözden gecirin.

kürtler ya köklerini bilip hainliklerinden vazgececeklerdir yada hainlikte 100 seneden beri sürdükleri yoldan gidip 250 milyon türklerin gazabina ugrayacaktir

irakta ve türkiyede bu gün türkler “kürt” denilen ve aslinda var olmayan fakat utopyayi var sayan toplugunun azginligi altinda sehit ediliyorlar…

ya yok edecegiz yada onlar yok edilmelerini tesvik edecek yollardan vaz gececekler

kürt diye birsey yoktur kürt dili ve tarihi ise hic ve hic yoktur
bu topraklar ezelden beri türktür en son müslüman türklerde bunu 1071 bir defa daha kanitladi ve milletlerin tamamina boyun egdirdi.

Türk soydashlarim düsmana taviz vermeyin
ve yilginlik göstermeyin

türklük ve allah yolu bizim namusumuz ve serefimizdir
kanimiz ve canimizdir, gecmisimiz ,su anki halimiz ve gelecegimizdir

Ne mutlu asil TÜRKÜM diyene
ey türk dilini,dinimi,belini,tarihini,elini,ulusunu,kimligini,örfünü,adetini,kültürünü,ÖZÜNÜ koru ve sahip cik

ulu Allah türkü korusun ve yüceltsin
türkleri azad ve bir eylesin

türk birligi yakindir evel allah
sulhu biz getirecegiz

bati dünyasinin yalanlarini yerden yere calacagiz
allah türk düsmanini kahretsin

8 05 2011
ŞİWAN

Türk dediğin ne kalmış.Türkçede ki kelimlerin çoğu arapça farsça yunanca ingilizce.ÇOĞU KELİMLER %80 İ BÖYLEDİR.şAYET SEN TÜRKSEN BİR KIRGIZLAR YA DA ÖZBEKLE YADA TATARLA NEDEN ANLAŞAMIYORSUN.GERÇİ ONLARDA BAYA RUSLAŞTILAR AMA.

Eğer saf TÜRK arıyorsan Orta Asyadaki KUYTU bölgelere bak.Yoksa çoğu Moğol kırması yada Çin kırmasıdır.

Ayrıca araştırma yapmışlar.Türkiyedekilerle Orta asya dakilerin DNA larını eşleştirmişler tutmamış.Türklerin bir özelliği de yabancılarla evliliklere açık olmalarıdır.türkler yunanlılarla ermenlilerle kürtlerle farslarla araplarla evlenmiş.Anlıyacağın Türklük ÖZ de değil.SÖZDE kalmış.Onun için ben bu ve bu gibi tartışmaları boş buluyorum.

12 01 2013
Arda

DNA konusundaki haberi bende okudum 500 kişinin katldığı bir deneyle bütün Türkler üzerine fikir yürütmüşler yani daha çok ayrıntılı çalışmaların yapılması lazım hem biz Oğuzuz yani öncelikli yakın olmamız gereken Azerbaycan,İran ve Türkmenistan Türkleri.Ayrıca sen bütün milletleri aynı babadan mı sandıydın binlerce yıllar önce bazı topluluklar bir araya gelerek uzunca bir müddet sonra ortak bir dil-kültür geliştiriyorlardı ve millet oluyorlardı.Haplogrup bazındaki en son değişim 10-15.000 yıl önce olmuş yani bir millet içinde her haplogrup olabilir hangi haplogrupların hangi alt dalının hangi millete has olduğunu belirlemek için ciddi genetik araştırmalar yapılmalı.
Sözü son olarak Standford Üniversitesinden Prof.Cavalli-Sforza’ya bırakıyorum.
“Anadolu Türkleri’ndeki asya kökenli haploguruplar önemli bir miktarda Asyalı göçünü gösteriyor. iki büyük göç dalgası ve bunun dışında her yüzyılda popülasyonun %1’i dolayında kesintisiz küçük göçler var. eğer bütün bu göç dalgaları fasılalar halinde değil de, tek bir seferde gerçekleşseydi, bugün anadolu toplumunun dış görünüşü ortaasyalılardan farksız olacaktı.”

8 05 2011
ŞİWAN

Türk birliği TURAN hayaldir.TÜRK MİLLİYETÇİLERİ ne zaman başa gelse ülke boka batmıştır. Örnekleri
İttihat ve Terakki : 1.VE 2.Balkan savaşları.1.DÜNYA SAVAŞI
DÜNYA SAVAŞININ NEDENLERİNDEN BİRİD TURANDIR.AMA 80 ASKER ŞEHİT VERİLMİŞTİR.KAFKAS CEPHESİNDE.
2008 deydi galiba KIRGIZLARLA ÖZBEKLER BİRBİRİNİ KATLETTİ.
Kazaklar Türklükler alakası yok biz KAZAĞIZ azeriler AZERİYİZ.özbekler ÖZBEKİZ kırgızlar KIRGIZız diyor.

Dediğim gibi birbirlerini katlediyorlar orda.Sen Türk birliğinden bahsediyorsun.Hangi TÜRK? birbirlerini öldüren TÜRKLER mi?

12 01 2013
Arda

Her toplulukta milli bilnci az olan da vardır yüksek olan da şüphesiz ki tarihine diline kültürüne meraklı insanlarda bu daha yüksektir.Söz gelimi bir Kazak veya Özbek kendi tarihini araştırmak istedi.15. yy.’a kadar Kazak ve Özbek hanlığı tarihini araştırıp öğrendiler daha erkenini araştırıp öğrenmek istediklerinde ise Kazak ve Özbek isimlerinin yerine Kıpçak,Karluk,Oğuz gibi isimlere rast geldiler bunları araştırırıken de bu toplulukların aynı zamanda Türk genel adını da kullandıklarını gördüler ve bizle aynı millet olduklarını anladılar. Milli bilinç eğitim işidir bugün Türkiye’de ciddi bir tarih eğitimi verilmezse biz de ileride Gakkoş,Dadaş,Manav vesaire gibi yerel isimlerle bile bölünebiliriz Allah korusun.Ayrıca Kazaklar Türkoloji sahasında bizi geçmişler bile.
http://irq.kaznpu.kz/?lang=e&mod=1

23 06 2015
turkoglu

ayhan olim senin ananın amı hiç kürt yarağı görmüş mü sence.hah unutmadan seni de erkek merkek demezler domaltıp siktirirler herkese haberin olsun.tarlabaşına düşmeyesin sakın.

19 10 2010
Şırnak'li Ali

Kurt dilli kurt soyu kurt kültürü yoktur diyen arkadaşlara sesleniyorum siz hangi araştırmalara ve hangi belgelere dayanarak konuşuyorsunuz cevap bekliyorum

19 10 2010
Şırnak'li Ali

Kürt dili kürt kültürü kürt kökeni yoktur diyen arkadaşlara sesleniyorum siz hangi araştırmalara ve hangi belgelere dayanarak bu görüşleri ortaya atıyorsunuz söyleyinizde bizde bilelim kürt’ten saygılar ………… Cevabı bekliyorum

22 10 2010
YİĞİT KÜRŞAT

BİZ BELGELERE DAYANAN ŞEYLERİ SÖYLÜYORUZ SİZ ÖZBEKÇEYİ TÜRKMENCEYİ BİLİYONMU SİZİN KÜRTÇE DEDİĞİNİZ KELİMELERİN YÜZDE 50 Sİ ONLARINDA DİLİNDE DE VAR SİZİN SOYUNUZ TÜRKMENLERDEN GELİYOR SİZİ KANDIRIYORLAR TARİHTE KÜRTÇE YAZILI HİÇBİR ESER YOK KUTAD GU BİLİG İN ESERİNE BAKARSAN ORADA KÜRTLERİDE GÖRÜRSÜN HATTA KÜRTLER ORHUN ABİDELERİNDE DE GEÇER AMA TÜRKÇE YAZILMIŞTIR “BEN OBAYA KAĞAN OLDUM AMACIM KÜRT(TÜRKMEN) TÖRESİNİ YAYMAKTIR)TÜRKMEN ERKEKLERİ FARS VE ARAP KADINLARIYLA EVLENMESİ SONUCU ONLARIN DİLİNE ÖZENDİ ARAPÇA VE FARSÇA KELİMELERİN YANINDA 3050 TANEDE TÜRKÇE SOYLU KELİMELERDE VARDIR.BUNU ZİYA GÖKALP TE DİYOR BİRÇOK KÜRT ÖNDERDE DİYOR GOOGLE A YAZ BAK “KÜRT KARDEŞLERİM SİZİN EN BÜYÜK DOSTUNUZ TÜRKLERDİR SAKIN HA BAŞKALARINA İNANIP ONLARI ÜŞMAN BELLEMEYİN DİYOR1 ARAŞTIR BAK SANA İSMİNİ YAZACAM BAKARSIN….

8 05 2011
ŞİWAN

Çok saçma.Acaip saçmalamışsın Bir zamanlar TSK ŞÖYLE DEDİ.

Kürtler Türktür.dağ Türkleridir.dağda kar olduğundan Kürtler kara basınca kart-kurt sesi çıkmış ondan kürt demişler.saçmalığa bak.Böyle bir zamandan geldik bu zamanlara.Kürtçe konuşan birini
ne TÜRK ne Fars ne de Arap anlar.O zaman Kürtçe ayrı bir dildir.

27 11 2010
keki

ziya gükalp aslen türk deyil ditarbakırın konuksever yada alos başarı küyündendir gerçeyi virenşehirden ailesi güç etmiştir ailesini ülümünden sonra annesiyle diyarbakıra dayılarının yanına gitmiştir ve orda türk olan dayıları tarafından yetiştirilmiş

5 04 2011
TURANNN

BAKIN MİLLET BAZILARI O KADAR BOŞ KONUŞMUŞ Kİ TOPLASAN YANİ 1 YA DA 2 CÜMLE ANCAK ÇIKAR MADEM BENİM ATAMDAM ÖNCE BU ÜLKEDEYDİN NİYE BENİ BU ÜLKEYE SOKTUN MADEM SOKTUN VE SENDEN SAYICA ÇOĞUM ASİMİLE OLMAYI KABUL ET. NESİN SEN BU VATANI NASIL BÖLMEK İSTİYORSUN Kİ DİL İSTİYORSUN BAYRAK TOPRAK İSTİYORSUN. SENİN DEDEN BU TOPRAK BÖLÜNMESİN DİYE SAVAŞMAMIŞ MIYDI? NE DEĞİŞTİ Kİ O ZAMANDAN BU ZAMANA ONLAR ZIRCAHİL Dİ SEN OKUDUN ÇOK ŞEY Mİ ÖĞRENDİN? KİMİN GAZINA GELİYORSUN KİME KAFA TUTUYORSUN. SANA KÜRDİSTAN DENEN YER VERİLSE SANIYOR MUSUN SENİN ELİNDEN ALMAZLAR ONU VATAN YAPARLAR MI SANIYORSUN? SAÇMALAMA GEL BÖLÜCÜLÜKTEN VAZGEÇ BENİM ASKERİME SIKMAKTAN VAZGEÇ GAVUR OLMA MASONLARA HİZMET ETME. DİYECEKSİN Kİ BEN MÜSLÜMANIM MASONLARA HİZMET ETMEM EDİYORSUN. MASONLARIN AMACI BU SENDE O AMACI SAVUNUYORSUN.AYNI FİKRİ TAŞIYORSAN ZATEN SENDE ONDANSIN DEMEKTİR ONA YARDIM EDİYORSUN DEMEKTİR… TİTRE VE KENDİNE DÖN….
RABBİM BİZLERE BİR DAHA İSTİLAL MARŞI YAZDIRMASIN…
RABBİM MÜSLÜMAN TÜRKÜ KORUSUN VE YÜCELTSİN…

8 05 2011
ŞİWAN

Burda Turan edebiyatı yapmışsın ama hepsi boş laflar.daha geçen sene ;
Kırgızlarla Özbekler birbirlerini katlettiler.Neden ikiside Türk değil miydi?

Orta Asya Türki Cumhuriyetleri biz türküz demiyor.Biz Azeriyiz biz Kazak ız Biz Özbek iz Biz Kırzıg ız diyorlar.Sende hala burda sözde Müslümanım diyorsun yeri geldimide Allah TÜRKÜ korusun diyorsun.ayet şudur ;
Kimsenin kimseye üstünlüğü yoktur.Ne siyahın beyaza ne beyazın siyaha.
açıklık getirimi : Hiçbir Irk hiçbir ırktan üstün eğildir.ÜStünlük ancak takvadadır.

8 05 2011
ŞİWAN

Ayrıca Alpaslan Anadolua girince Kürtler ”Din Kardeşlerine ” karşı savaşmamışlardır.Onlara yer vermişlerdir.Yeri gelmiş Kürtler Ruslara karşı savaşmıştır.İdris-i bitlisi nin hayatını oku Güneydoğu topraklarının Osmanlıya nasıl katıldığını öğren.

8 05 2011
ŞİWAN

Ayrıca Kürdistan terimini Selçuklular zamanında haritalarda kullanılmıştır.
Bunu ben söylemiyorum TARİH söylüyor.Araştır bak.
Faşit zihniyet cumhuriyetin ilanından sonra Kürdistan diye birşey yoktur demiş ve KÜRDİSTAN ismini yasaklamıştır.10 sene önceye kadar bırak Kürdistan demeyi Kürtçe konuşmak bile yasaktı.Bu mı Kardeşlik anlayışı.Bu mu İSlam anlayışı.bakma bu Aralar Kürdistan kelimesi kullanıılmya başladındı.

23 06 2015
turkoglu

hiiişt sakin ol heyecanlanma yavrum.gel bakim babanın yanına kim götüne parmak soktu yine atıp tutuyorsun.laaan oğlum senin ananın amı hiç kürt yarağı gördü mü?hah unutmadan sen de götüne dikkat siktirirler herkes böyle meydanı boş bulup da kuru sıkı atma götüne de sıkarlar sonra.sana yine kim kemik vermedi hee.hadi ordan hooooşt.

8 05 2011
ŞİWAN

Bide Kuzey Irakda Kürdistan Bölgesel yönetimi var.Özerk yönetim.Hani geçen Başbakan Tayyip Erdoğan gitmişti ya.Ha işte orası.Daha sonra Davutoğlu gitti.Haberler Kürdistan diyemez.Çünkü sansürlenir.Ne derler ;
Kuzey Irak………

Yorumları size bırakıyorum.Bu mudur ÖZGÜR BASIN………….

30 06 2011
Tarih

Sizce nasıl tÜrklerle Kürtler aynı kökten gelmiş olabilir.Türkiyede örneğin Diyabakırdaki köylere(asıl kürtlere) sarı saçlı renkli gözlüdür.Kürtler mezopatamyanın yerlileridir.Türkler ise Orta asyadan buralara göç etmiştir.

22 08 2013
Hasan Kamil

Mezopotamyada olduğu doğrudur ancak güney kesimlerden kuzeye yayılım söz konusudur ve kesinlikle aynı ırktan değiliz kürtlerle

26 09 2011
Ulu Türk

Biz Türkler Kürtlere benzemeyiz biz orta doğudan gelip anadoluntopraklarına yerleşen ulu bir soydaız.Biz türkler dünya tarihinde 2 defa çağ değişimine sebebiyet vermiş bir ırkz 1Kavimler Göçü 2İstanbulun fethi

23 06 2015
turkoglu

hadi ordan cahil uyuz köpek.bilmeden atıp tutup konuşuyorsun.senin şamanist ataların orta asyadan uyuzluktan,hastalıktan, açlıktan, sefillikten. ve çin korkusundan göt korkusundan çinlilerden kaçıp buraya gelmişler senin piçlerde sonradan türemişler.hani dağdan gelen bağdakini kovar ya işte o meseli anladın mı göttoş seni dikkat et bir yerine balık kaçmasın

8 10 2011
Öz Bitlisli

şiwan nicli bölücü sana söylüyorum ismet inönü kürt demişsin salla babam salla… ismet İnönü Bitlisin kürümoğlu ailesindendir ve türkmen kökenlidir. Ayrıca bitlisi bi araştırın bakiim kürt mü değil mi? Bitlisliler tamamıyla azerice konuşuyorlar.

2 12 2011
Metin

Hayali Kürdistana başkent yapmak istediğiniz Diyarbakır
Bir Türkmen beyi olan Uzun Hasanın şehridir.Don Kişotların olamaz.

9 01 2012
sdadsdasdas

Bu kadar saçma kürtçü insanların bulunduğu , tarih bilgisi sıfır insanların yorum yaptığı bir sitenin amacı nedir.Kürt ırkının kaç yıllık bir tarihi var , az daha sallarsanız kürtler ilk ırktır diyeceksiniz.Türklerden önce Anadoluya geldikleri kadar kolpa bir araştırma yoktur.2-3 tane boş adamdan 2-3 tane boş kitaptan beyninizi yıkayıp burada kürt milliyetçiliği yapmayın.En büyük ırk Türk ırkına biraz saygı duyun.

10 01 2012
Murat

İsmini yazmaya cesaret edemeyen insan;
Millete tarih bilgisi yok demişsin ama keşke biraz kendine baksaydın, şuradan detaylıca Kürtleri okuyabilirsin; http://tr.wikipedia.org/wiki/K%C3%BCrtler

Yine ismini yazmaya cesaret etmeyen Turan nickli yaratık;
Onuru şerefi olan bir insan asimile olmayı kabul etmez. Açık ve net konuşuyorum. Avrupanın gözünde Türkler işgalcilerdir, çünkü anadoluyu gelip işgal etmişlerdir. İşinize gelince peygamberimizden kesitler veriyorsunuz ama şamanizm ve gök tanrıyı savunuyorsunuz. Turan adıyla kurduğunu forumun alt yapısı bile ABD malıyken üzerinde milleyitçilik oynuyorsunuz sence bu komik değil mi ? Hiç zoruna gitmiyor mu bir faşist olarak ? Amerikan malı bir forum üzerinde milliyetçilik yapmak ?

Tıp ve Kimya latinler tarafından ilerletilmişken, teknoloji Abd, Japonya, Almanya, Rusya, Finlandiya, gibi ülkeler tarafından geliştirilirken, BM insan hakları savunucusu rolünü oynarken, Türkler ne yaptı ? Kürtlerin ise bahanesi var çünkü senin gibi adamlarla uğraşıyorlar.

Şamanist-İmansız ve gök tanrıya bir Türkçü-Turancı olacağıma yine dünyaya gelsem müslüman bir kürt veya Türk olarak doğmak isterdim.. Çünkü emin olun o kadar da farklı değiliz…

Osmanlıyı seven, soyunda hem Kürt Hem Türk ırkı olan, bu ülkeyi ardahandan edirneye kadar seven ama gerçekleride konuşmaktan kaçmayan bir kürt..

18 06 2012
aq

Tıp ve Kimya latinler tarafından ilerletilmişken, ? Bilgisizliğiniz halt safhada , Bilim dili latincedir ,sebebi ise latincenin artık konuşulmadığı için gelecekte değişmeyecek olması , yani yeni bulgulara latince isimler verilmesi Bilim adamlarını latin yapmıyor. Ayrıca yukarıda bahsettiğin bilim dallarında dünyada ün yapmış bir çok türk kökenli , müslüman kökenli bilim adamları var, al bir kitap da sen oku!!!!!! irridentalist herif

6 03 2012
fatih

arkadaşlar burada yorum yazan iki grupta kendi milletine zarar veriyor millet kavramı ırk kavramından çok ötedir temeli etnisiteye değil kültüre dayalıdır. bunu gökalp şöyle tanımlar eğer bir toplum geçmişte birlikte yaşamış ve gelecekte birlikte yaşama ülküsü varsa buna millet denir bu hakim kültüre öncülük eden topluluk da millete ismini verir yani beraber halay çeken beraber ağıt yakan beraber kırmızı mercimek yiyen beraber aynı kıbleye karşı namaz kılan birbirine kız alıp veren aynı dili konuşan ve gelecekte aynı ülküye sahip olan(ilay-ı kelimetullah) insanlar hangi kökenden olursa olsun aynı millettendir bu milletin hamuru hamuru da islamiyettir bu kültürün öncülüğünü yapanlar türkler olduğu içinde milletin ismi kökeni ne olursa olsun türk milleti olmuştur avrupada bir insan müslüman olduğu zaman türk oldu deniyorsa bunda bir cevher aramak lazım birbirinizle didişeceğinize aynı milletin evlatları olarak bütünleşin ıraka libyaya suriyeye bakın avrupanın abdnin ellerini ovuşturmayın kardeş tavsiyesi

6 03 2012
fatih

şunu iyi bilin ki eğer millet bilinci delinir herkes kafatasçılık yapmaya başlarsa yanımız yöremizden hiçbir farkımız kalmaz türk milleti bu coğrafya da yıkılmayacak tek kaledir bu hazinenin birlikteliğin kıymetini bilin çünkü elden gittiği zaman ah demenin vah demenin manası kalmaz buna da kimsenin gücü yetmez son olarak ziya gökalpın şu manası çok derin olan mısralarıyla bitirmek istiyorum
Hatta ben olsaydım: Kürt, Arap, Çerkes,
İlk gayem olurdu Türk milliyeti!
Çünkü Türk kuvvetli olursa mutlak
Kurtarır her İslâm olan milleti…
evet türk milleti ve islamiyet kavramı birbirinden ayrılmayacak kadar birbirine geçmiştir
bütün hain surları yıkalım
bin yıllık kardeşliğe sahip çıkalım
bu da benim şiirim:)

23 03 2012
mankurt

çaldığınız saz türk! türküleriniz türk!,ağıtlarınız türk! kültürünüz türklerden devşirme, törecil anlayış kesinlikle türklerden devşirme, türkleri tanırsanız size dair birşey kalmıyor…tabi kürtler türk ırkından deyildir, aryani ırktandır, hint ermeni gibi beyaz soydan gelir, araştırım kuzucuklarım işte…

18 06 2012
aq

EVet beyaz soydan geldikleri kesin !!!!! Büyük İskender bozguculuk yapan 10.000 kadar frank kökenli askerini bölgedeki bayanlarla evlendirdi. Aynı mısırda 30.000 askerini evlendirdiği gibi? Kürtler tarih yazmıştı da biz mi okuyamadık 😀

23 06 2015
turkoglu

tıpkı senin atalarının çinlilerin göt korkusundan kaçıp arkalarına bakmadan karı,kız ve annelerini çinlilere bıraktığı gibi demek istedin.ya da ingiliz,fransız,italyan,rus, ve yunanlılara bıraktığınız gibi emi piçin dölü.

4 05 2012
30 05 2012
buse

HERKESİN YAZMIŞ OLDUĞU BİLGİLERİN AZDA OLSA DOĞRULUK DEĞERİ OLDUĞUNU VARSAYABİLİRİZ. AMA IRKIN BİYOLOJİK ALTYAPISINA İNDİĞİNDE KARMAŞADAN BAŞKA BİRŞEY GÖREMEZSİN ÖNEMLİ OLAN KÜLTÜREL IRKTIR İNSAN KENDİNİ NASIL TANIMLIYORSA ODUR KONUNU BAŞLIĞI ZİYA GÖKALP TÜRK MÜDÜR KÜRT MÜDÜR DEMİŞLER EVET BELKİ BİRAZ KÜRTLÜK OLABİLİR AMA UYGULAMAYA BAKARSANIZ HİÇTE ÖYLE OLMADIĞINI GÖRÜRÜZ BU ARKADAŞ TÜRKLÜĞÜN TEMELLERİNİ ATTIKTAN SONRA KÜRT OLSA NE YAZAR TÜRK OLSA SONUÇTA HİZMET ETTİĞİ ALAN IRKINI ELE VERİYOR O ZATEN YOLUNU SEÇMİŞ SİZ İŞİNE BAKIN BÖYLE TARTIŞMALAR İYİ OLABİLİR KARŞILIKLI PAYLAŞIMLARLA BİR ŞEYLER ÖĞRENEBİLİRSİNİZ AMA UZATTIKÇA UZATMIŞSINIZ KONUYU SAPTIRMIŞSINIZ

7 07 2012
A R A R A T

Turk dıye bır ırk yok hepımız kurduz bunlar hep awrupanın oyunu .. Zıya gokalp gıbı ataıst piçler olduqu ıcın bız suanda bu haldeyız .. hep fasizm ırkcılık yaparak bıyere qelınmez gunumuzde hala bunu goruyoruz ..

8 09 2012
Güzelülkem

Burada ırkçılık yapıldığını iddia eden ırkçılar o kadar çok ki,aynı kültürü paylaşmış kökeni ne olursa olsun,dini ne olursa olsun hepsi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır.Ülkesine,milletine,bayrağına,halkına ihanet etmeyen tüm vatandaşlar da iyi vatandaştır.Bizden önce atalarımız böyle yaptı.Bu arada bu ülkede bir Kürt yada Ermeni devleti hiç olmadı,Türkler bu devletleri yıkmadı aksine Emperyalist güçlere uşaklık eden soysuzlar Türk devletini yıkmaya çalıştı.Şimdi de onların torunları ortada ve bu devlete ve millete emperyalist güçlerin yaptırmak istediğini yapıyorlar.Allah kökeni ne olursa olsun bu ülkedeki birliği bozmaya çalışan hainleri kahreylesin.

24 09 2012
BAHOZ

uzun hasan dedığiniz sahıs bıle kürt ama ne yazıkkı yalancı turk tarıhınde adamın ısmı bıle degıstırılmıs uzun hasan dedıgınız sahısın gercek ısmı DREJ HASANDIR DREJ turkcede uzun demekdr..

10 04 2013
su_ali

öncelikle başlık bile çok saçma. ziya gökalpin kürt olduğu kanısına nerden varılıyor anlamadım. adam ben türküm diyor bütün dünyanın bildiği bir toplumbilimci. yani diyarbakırda doğdu diye kürt mü oldu. burası TÜRKİYE HER VİLAYETTE TÜRK VARDIR. kimse kimseye sen kürtsün diye dayatamaz. asıl ırkçılık budur. türk yurdunun bir vilayetinde doğup ben türküm diye tüm dünyaya bağıran birine kimse kürttür diyerek hakaret edemez. bende mardinde doğdum ama türküm. ailem bana bayrağıma saygı duymayı öğretti. dilime vatanıma sahip çıkmayı öğretti. mardinde yaşıyor olsak bile. burası türk yurdu. kimse aklından çıkarmasın.

22 08 2013
Hasan Kamil

Malmal konuşmayın çermikte kürt yoktur en azından yoktu! Bende çermikliyim ve türkmen bir ailenin üyesiyim kıçınızdan senaryo uydurmayın. Bizim dedelerimiz yaptıkları doğru değildi belki ama birinin kürt veya zaza olduğunu duyduğunda “ayyy zaza mı, veya ayyyy kürtmü onlar” derdi. Bizler çermikli kakolarız ve bizi kürt statüsüne sokmaya çalışmaktan vazgeçin. Ne mutlu ki türküm, keşke sizde olabilseydiniz…

2 10 2013
ATTİLAHAN

YAŞASIN IRKIMIN TURAN ÜLKÜSÜ :….

2 07 2014
minecraft crafting recipes for Horse armor

Full details and crafting recipes can be found in the
following information we created. All game news on Examiner can be followed with the
Game On Facebook page and Twitter feed.
Both the texture packs and Mash-up packs will cost money much like the Character
Packs which may have previously been released for $1 to $3.

24 01 2015
TATAR-OĞUZ-MÜSLÜMAN

Kürtler kendi sonlarını kendileri hazırlıyor.+0 milyonuz deyip durursunuz aldığınız oylar belli.Bir de şunu sorun:Sizin üstünüzden kimler geçti?sasaniler,persler,yunanlılar,ermeniler,ve en son Türkler.Kendilerini sümer’e bağlamak isterler,Sümerlerin konuştuğu dil sondan bitişken ve bükümlüdür Türk dilleri gibi.Ayrıca sümerler brakisefal kafatasına sahiptir,altay ırkları gibi.
Ziya gökalp türkse de kürtse de fark etmez.kendi ne diyor?Türküm diyor.Siz kürt melezlerinin neden zoruna gidiyor bu?sizin dna nızda gürcü,yahudi arap ermeni,Türk dizilimleri var.Müslüman Kürt olup bizden nefret etmeyen kardeşlerim üzerine alınmasın lütfen.ayrıca peştuncaya yakın bir dil olan kürt dili de melez bir dildir.durum buyken turk diye bir ırk yoktur da kürt ırkı vardır diyorsunuz.siz afyon falan mı içtiniz?ADAM OLSAYDINIZ DA DEVLET KURSAYDINIZ….MADEM 5000 YILDIR ORDASINIZ NE BOK YEDİNİZ DE KURMADINIZ?NE OLDU DA ONUN BUNUN ALTINDA KALDINIZ AŞAĞILIK SOYTARILARA DÖNÜŞTÜNÜZ?ERMENİ TOHUMLUĞU YAPIP ONA BUNA DOMALACAĞINIZA TÜRKLERDEN NEFRETE DÖNÜŞEN BU DOMALMALARINIZ SONUCU ALLAHSIZLAŞIP KUDURUP DURACAĞINIZA BİRAZ ADAM OLSAYDINIZ YA?aLLAH SİZLERE BELALAR HAZIRLAYACAK DAHA ÇOK,ZİRA SİZLERİN ÇOĞU KAFİRLEŞMİŞ ZALİMLEŞMİŞ BİRER PKK LISINIZ.NÜFUSUNUZU ÜZRESENİZ BİLE EN FAZLA 12 MİLYONYAPABİLDİNİZ.GÜN GELECEK HELAK OLACAKSINIZ.SİZDEN BİR BOK OLMAZ.İÇİNİZDEKİ TÜRK HASET VE NEFRETİ SİZİ İNSANLIKTAN ÇIKARDI.ALLAH IN GAZABI PKK NIN VE DESTEKLEYEN İNSAN VE ÜLKELEREİN ÜZERİNE OLSUN DAİMA.NASILSA BU ÇÖZÜM SÜRECİ GERÇEKLEŞMEYECEK VE SAVAŞA DÖNÜŞECEK,İŞTE O ZAMAN BİZ DE SİZE YAPTIKLARINIZIN BEDELİNİ ÇOK AĞIR BİR BİÇİMDE ÖDETECEĞİZ.ŞİMDİ SİZ KONUŞUN DURUN Kİ KİNİNİZİ KUSUN Kİ BİZ DE ONA GÖRE BİLENELİM.

16 04 2016
Yunus

Iyi’de niye yarı kürt diyorsunuz
Madem büyle niye diğer kürt edebiyatçılarını anlatmiyorlar misal Ahmedê xane vb. asimilasyondan başka birşey değil utanmiyorsunuz değilmi? INADINA KARDEŞIK
ISLAMDA BÜYLE BIR ŞEY YOK bir mileti inkar ediyorsanız inancımızı sorgulayın ihtiyacınız var

27 12 2016
Ehmed

Ziya gökalp ne olduğu belli değil. Aslen diyarbakır çermiklidir. Çermik ve gürcüler arasında benzerlikler vardır. Bu selçuklu devletinden kaynaklanıyor olabileceği gibi gürcülerin akrabası olabilirler. Yahudilerin bu bölgeye göç etmiş olma ihtimali de vardır.

Gökalp soyadlılar hala çermiktedir. Çermikte kürtçe yok denecek kadar azdır. Zazaca baskın dildir. (“Zazaca kürtçenin lehçesidir” diyen salaklara inanmayın. Zazaların kürtlerden çok eski ve derin bir kültüre sahip oldukları bellidir.)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: