Ermeni Sorunu Dosyası

13 10 2006

Yakında aşağıdaki başlıkların tamamını ayrı ayrı ele alıp ayrıntıyla ve kaynak göstererek açıklayacağım. Şimdilik bu sıcak gündemde kısaca akıldaki bazı şüpheleri giderecek notlar vereceğim.

Ermeni Sorunu nedir?
Osmanlı İmparatorluğu Birinci Dünya Savaşına girdiği zaman Ermenilerle aralarında zaten gerginlik vardı çünkü kısa süre önce Ermeniler de diğer azınlıklar gibi özerklik isteğinde bulunmuşlardı ve Türkçülük düşüncesi yeni yeni kabul gören İttihat ve Terakki üyeleri tarafından kuşkuyla bakılan bir gruplardı. 1915-1916 yılları arasında küçük bir grup Ermeninin savaş sırasında Rusyanın yanında savaşması zaten onları düşman olarak görmeye başlamış ve savaşın başındaki büyük sorunlar yüzünden oldukça baskı altında olan İttihat ve Terakki’nin yönetici üçlüsü Enver, Cemal ve Talat’ın ağır önlemler alarak Doğudaki (ve sonra Batıdaki) bütün Ermeni topluluğunu güneyde Suriye çöllerine sürmesine yol açmıştır. Bu tehcir (yer değişimi) sırasında açlıktan ve yorgunluktan onbinlerce ermeninin öldüğü gibi civardaki büyük oranda Kürt köylüler ve orduya bağlı olmayan gizli bir kuvvet olan Teşkilatı Mahsusa tarafından hedeflenip katledilmişlerdir. Etrafında bir çok soru dönen bu olaylar Ermeniler tarafından Soykırım olarak adlandırılıp Türkler ve bazı yabancı tarihçiler tarafından Ermeni Sorunu olarak anılmaktadır.

Tartışmalı olan konular nedir?
Olayların çoğu aslında tarihsel olarak tarafsızca ele alınabilecek kadar çeşitli kaynağa sahiptir. Olayın en tartışmalı ve cevaplaması kolay olmayan üç sorusu ise şöyle:
1. Techir gerçekten ülkeyi savaşta korumak için gerekli bir hareket miydi yoksa soykırım için bir bahane miydi?
Bunu tam olarak bilmek çok zor. Başta daha çok ilki gibi görünse de techir sonra hem Rusyaya katılma tehlikesi düşük Batı Ermenilerini kapsaması hem de Ermenilere yolda mal ve can varlıklarına önem verilmemesi yüzünden biraz çığırından çıkıyor.

2. Tam olarak kaç kişi katledildi?
Ermenilerin rakamları 2.5 milyon’a kadar çıkıyor. Türkler ise 300.000 kişi olduğunu savunuyorlar. Gerçek sayı yaklaşık 500.000 ile 800.000 arasında. 1 milyondan yüksek olması oldukça düşük ihtimal, 300.000 de gerçekçi bir rakam değil.

3. Gerçekten soykırım oldu mu?
Tarihçilerin ellerinde Ermeni Soykırımı genellikle yabancı kaynaklardan savunuluyor: o sırada orada bulunan misyonerler, gazeteciler ve diğer ülke yetkilileri. Bu durum Türkiyenin savları yalanlaması için mantıklı bir sebep olmuştu uzun zamandır. Ama şimdi Osmanlının müttefiki olan Almanların da bu tür gözlemleri olduğunu ama savaş sırasında sorun çıkarmamak için dile getirmediklerini biliyoruz. Öte yandan Taner Akçam’ın mahkeme tutanaklarından edindiği farklı belgeler de var. Yine de soykırım olduğunu şüphe götürmeden kanıtlayacak bir belge yok şu anda. Öte yandan her iki tarafın savını da güçlendirecek kanıtlar olduğu için işin içinden çıkması zor. Ama belgeler ve kanıtlar olmadan bu olaya Soykırım demek tarihsel ahlaka aykırı ve propoganda niteliğindedir. Soykırım demektense Ermeni Sorunu demeye devam etmek bu aşamada bence daha uygundur.

Ermeniler başlarına geleni hakettiler mi?
Kesinlikle Hayır. Binlerce masum insanın bu şekilde katledilmesi ya da açlığa ve yorgunluktan ölüme itilmesi önemli bir suçtur. Bunun gayet meşru bir nedenle ülkeyi savaşta koruma amacıyla yapıldığını düşünsek bile acımasız ve gereksiz bir karar olduğuna şüphe yok. Öte yandan gerçekten Ormanlı’ya karşı direniş göstermiş Ermenilerin oranı bütün topluluğa göre oldukça azdır. Aynı sırada Hicazda ayaklanan Bedevilerin direnişi bile Ermeniler’den oldukça daha büyük sorunlar yaratmıştır. Öte yandan Ermeni yazarlar Ermenilerin tamamen kusursuz olduğunu savunuyorlar oysa hiç yoktan üstlerine binilmiş çaresiz bir grup da değildi Ermeniler. Türklerin oldukça ayrıntılı olarak ortaya çıkardığı Ermeni saldırıları gerçektir ve Osmanlı yönetimi tarafından aslında olabileceklerinden daha tehlikeli görülmüş olsa da Ermeni tehditi tamamen uydurma değildir.

ASALA gerçekten bir terörist örgütü mü?
Kesinlikle Evet. Ermeniler Soğuk Savaş’ın Türkiyeyi koruyan yapısında diplomatik olarak başarılı olamayacaklarını anladıkları için öç alma duygusuyla bu terörist örgütü kurup masum devlet ve sivilleri öldürmüşlerdir.

Türklerin akademik çalışmaları propaganda diye silinirken neden Ermenilerin ki saygı görüyor?
Bu çok yerinde bir soru. Hernekadar Türklerin bazı akademik yazılarının saf propagandadan öteye gitmediğini söylesek de Ermeniler için de tamamen aynı şey söz konusu. Örneğin ölü sayısına gelince Türkiyenin 300.000 kişi rakamı Ermenilerin 2.5 milyon abartısından çok daha bilimsel yöntemlerle ortaya çıkarılmıştır. Bu rakam da yanlış ve oldukça eleştiri alıyor ama nedense yurtdışında birçok kiş ve kuruluş Ermenilerin 2.5 milyon kişi iddiasını da sorgulamadan kabul ediyor. Batı’da neden böyle bir Türk karşıtlığı olduğu derin ve uzun bir analiz gerektirdiği için burda değinmeyeceğim. Ama bizim de kendimizi iyi tanıtamamamızın etkisi olduğu kesin. Özellikle her türlü sorunlu konuda ödün vermeyen sert bir tavrımız olduğu için iyi bir ‘antagonist’ profili çiziyoruz.

Yakında yukarıdaki başlıklara ayrıntılı yazılar ve kaynakça sağlayacağım. Ermeni Dosyası altında yer alacak bu konu için sorularınızı ya da yorumlarınızı bekliyorum.

Reklamlar

İşlemler

Bilgi

5 responses

23 10 2006
oesx

Ermeni meselesi kadar kafamı karıştıran, kırk kafadan kırk ses çıkan nadir konu vardır herhalde…Devletin aşırı miliyetçi ırkçı korosu ve resmi görüşü beni hiç ilgilendirmiyor, çünlü bu dangalaklar bu ülkede kürt olmadığını da iddia etmişlerdi düne kadar…ve gördük çok acı bir şekilde çıktı ortaya milyonlarca kürt olduğu..halen sünni imparatorluk diyanet sistemiyle alevi yurttaşlarımızı aptal yerine koymuyor muyuz laik devlet olduğumuzu iddia ede ede..

Ermeni meselesinde aklımda bir atasözü geliyor, ateş olmayan yerden duman çıkar mı…bu duman nerden geliyor….Soykırımın tanımı Yahudi soykırımından sonra yapıldı, ermeniler bu tarihe kadar sadece büyük kıyım diyorlardı başlarına gelenlere…ve sağduyusuna güvendiğim Murat Belge olayın bugün yapılırsa soykırım sayılacağını söylüyor, peki o zaman neydi ?

29 10 2013
Ahmet Yakor

Selam, maalesef teesüf ederek yaziyorum, Türkler daima yüzyillar boyu, bugün dahil herseyi cevirerek yaziyor vede kendi yalanlarina, inaniyorlar!!, size soruyorum, neden Bütün Avrpa Milletler, Türklerden nefret ediyor?!

24 10 2011
Ebrar Güller

Ödevim için çok faydalı oldu . Ellerinize sağlık . Ama biraz karmaşık 😦

4 05 2012
25 11 2012
Umut Yılmaz

Ben soykırım olduğunu düşünmüyorum devlet büyûklerimiz ülkede sorun cikaran ermenilerin bûyük bir iç savaşa neden olmamaları için göçe tabi tutmuştur… Batılı ülkelerin ermeni soykırımını kabul etmesi ülkemiz üzerindeki kirli emellerinden dolayıdir… O tarihte 1. Dünya Savaşı meydana geliyordu bir çok ırktan insan hayatını kaybetti bunu sadece ermenilere indirgemek çıkarcıkık ve taraflıktan başka birşey olmaz..


Via MebApp.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: